Ako rozumne utrácať peniaze

-Najrozumnejšie by bolo vôbec nenakupovať, čo ale pochopiteľne nie je možné. Sú určité pravidlá, vďaka ktorým sa vám bude dariť míňať rozumnejšie a efektívnejšie. Vraví sa, že máte nakupovať potraviny najedení. Je to prvé jednoduché rozhodnutie, ktoré vám uľahčí mať financie pod kontrolou v obchode. Sladkosti, zbytočne veľké množstvá, ktoré by ste za iných okolností nezobrali. Je vhodné napísať si zoznam ešte doma a držať sa ho.

mince

– Čo sa týka nákupov všeobecne, snažte sa mať svoje platby pod kontrolou. Koľkokrát ste sa dostali do mínusu na karte či len vyčerpali sumu ľahkým bezkontaktným platením. Hoci nám to mnohé uľahčuje, dajte si námahu každý deň pozrieť výpis z účtu a ušetriť si prekvapenie na konci mesiaca.

-Obchody  so šatami alebo elektronikou nám neraz ponúkajú tovar s veľkým cenovým rozdielom oproti cene pôvodnej- slovo zľava či výpredaj pozná snáď každý. Podobne ako žuvačky a sladkosti pri pokladni nám má veľká červená tabuľka pripomenúť, aké nerozumné by bolo daný tovar nekúpiť, najlepšie hneď a minimálne v dvojnásobnom množstve, hoci ho celkom určite nepotrebujeme. Kto sa už nepristihol pri vešiakoch so super zľavami na tričká takmer zadarmo. Ak by sme sa pozreli na túto problematiku bez emócií, ukázalo by sa, že dané výrobky majú pôvodnú cenu veľakrát totožnú ak nie nižšiu. Ak sa vám opäť zatočí hlava pri pohľade na výpredaje, porozmýšľajte, či danú vec skutočne potrebujete. Hovorí sa, že oblečenie s najväčšou zľavou sú staré a nepredané kolekcie. Či tomu budete veriť je len na vás, ale stojí to aspoň za zamyslenie.

-Nákupy cez internet, cez takzvané e-shopy sú dnes neodmysliteľnou súčasťou takmer každej domácnosti. Výber z pohodlia domova pomocou krásnych farebných, neraz prikrášlených fotografií už motivoval nejedného z nás k nepremyslenej kúpe. Ale ako sa vraví, každá minca má dve strany. Ak budete rozumný, môžete to využiť vo svoj prospech, pretože máte vo väčšine e-obchodov výhodu širokej ponuky a lepších cien bez prirážky v porovnaní s kamennou predajňou. Dôležité je nenakupovať veci, ktoré nepotrebujete a porovnávať ceny.

karta

Otázka peňazí bola odjakživa problémom v spoločnosti, vzťahoch medziľudských aj partnerských. Hoci nám určujú kvalitu života, nie sú dôležitejšie ako zdravie a korektné vzťahy, preto si uvarte čaj, a spíšte si nákupný zoznam so svojimi milovanými.