Ako sa postaviť sám za seba?

Postaviť sa sám za seba www.kiddo.sk/stojte-si-za-tym-co-chcete/ znamená prevziať zodpovednosť za svoje činy, vieru vo vlastné schopnosti a dosiahnutie svojich snov.

autentika

1.Buďte autentický
Občas to môže byť ťažké, ale keď sa naučíte vyjadrovať sa otvorene a úprimne, odpadne vám kameň zo srdca. Príliš často sa totiž skrývame za úsmev, alebo pritakávame, aj keď nesúhlasíme. Bude si to vyžadovať síce trochu praxe, ale naučiť sa byť autentický a otvorený je prvým krokom. Keď sa budete vedieť prejaviť bez agresie alebo prehnanej obrany, uvidíte, ľudia vás budú oveľa viac počúvať.

2.Robte malé ale isté kroky
Ak sa snažíte byť asertívnymi, začnite pekne pomaly, aby ste sa vedeli postaviť sami za seba. Už len sebavedomá chôdza s hlavou hore a vystretým chrbtom vám zvýši sebadôveru. Tento postoj môžete aplikovať vo všetkých oblastiach života. Napríklad, hnevá vás, že vás niekto predbehol pri čakaní v pokladničnej rade? Tak ho slušne upozornite.

seberealizace

3.Nenehajte sa zmanipulovať
Čím viac budete sebavedomejší, o to viac sa budete musieť naučiť čeliť situáciám, v ktorých vás inú budú chcieť manipulovať. Jednoducho vždy sa nájdu ľudia, ktorí sú o niečo agresívnejší ako vy. Dôležité je, aby ste zostali pokojní, ale asertívni. Nenechajte sa zmanipulovať.

4.Zistite, čo vám prekáža
Ak sa prispôsobujete iným aj napriek tomu, že s nimi nesúhlasíte, vyvoláva to vo vás ešte väčší stres a úzkosť. Samozrejme pozbierať odvahu a postaviť sa zoči voči niekomu alebo niečomu, čo vám prekáža, môže znieť strašidelne. Keď sa tomu postavíte, strach stratí nad vami kontrolu. Pamätajte, ľudia nevedia čítať vaše myšlienky a kým nepoviete, čo sa vám nepáči, tí druhí to nemajú odkiaľ vedieť.

5.Najprv si to vyjasnite
Každý si myslí, že má pravdu. Z vášho uhla pohľadu vy obhajujete seba proti niekomu, kto sa podľa vás úplne mýli. Je však dôležité, aby ste sa vyhli emotívnemu reagovaniu. Nádych, výdych. Vyhnite sa bojovému tónu a obvineniam. Vyjasnite si, čo potrebujete a počúvajte, čo vám druhá strana hovorí. Až potom sa môže začať diskusia.