Ako ušetriť peniaze a aj napriek tomu si dopriať radosť

Každý z nás si občas zažil situáciu kedy nemal dostatok peňazí. Ak však máte stáli príjem nemalo by sa to stávať príliš často. A ak sa to stáva, potom je niekde chyba. Nie je to nič zložité naučiť sa šetriť. Mať úspory je veľmi potrebné, pretože nikdy neviete kedy budete potrebovať peniaze. Môže sa vyskytnúť čokoľvek a mali by ste byť na to pripravený.

finance

Plánujte

Základom každého úspešného šetrenia je plán. Zoberte papier a napíšte si vaše celkové mesačné príjmy. Potom odpočítajte všetky nutné výdavky ako zaplatenie nájomného, elektriny a tak ďalej. Po tomto odpočítaní je dobré si rozdeliť zvyšnú časť peňazí podľa toho na čo ich chcete minúť. Teda určte si aspoň približnú čiastku ktorú chcete minúť napríklad na potraviny, drogériu, oblečenie a iné. Ak budete vedieť svoj limit ľahšie ustrážite vaše míňanie peňazí. Skúste tento limit každým mesiacom znižovať až kým sa nedostanete na sumu akú si predstavujete.
Ušetriť sa dá na všeličom. Nemusíte teraz radikálne znížiť nakupovanie potravín, skúste však siahnuť po lacnejších kúskoch kde nemusíte platiť zbytočne len za značku. Pri oblečení platí to isté. Tu už však ide o vaše preferencie a teda o to čoho sa dokážete vzdať.

úspory

Ak radi chodíte s rodinou na výlety a práve na nich míňate množstvo peňazí tak to musíte zmeniť. Skúste si zabaliť zo sebou menšiu desiatu. Takto ušetríte na jedle. Môžete ísť počas výletu do reštaurácie ale už si doprajete len kávu alebo čaj a nie celý obed. Hneď uvidíte výsledok vo vašom rozpočte.

Radosť nie je len o tom čo si kúpime. Zvoliť sa dajú aj bezplatné alternatívy. Choďte napríklad len tak na prechádzku do prírody. Na bicykel alebo korčule. Ak idete niekam do mesta s kamarátkami objednajte si v kaviarni len kávu a nie aj zákusok. Sú to síce drobnosti ale práve tie vám pomôžu odložiť si nejaké peniaze. Lepšie ako zaplatiť za predražený kúsok koláča je upiecť si doma celý.