Ako zaobchádzať s penovým matracom, aby vám poslúžil čo najdlhšie

Za penové matrace môžeme označiť všetky tie, ktoré sú vyrobené z akejkoľvek peny.

  • Pamäťová pena
  • Polyuretánová pena
  • Studená (HR) pena

Tieto materiály nie sú úplne rovnaké, čo sa kvality spánku týka, no ak hovoríme o odolnosti materiálu voči mechanickému poškodeniu, tak sú, v podstate, úplne rovnaké. Ak https://www.hybrid.cz/rok-2017-v-cesku-387-prodanych-elektromobilu-temer-3000-hybridu máte i vy matrac z akejkoľvek peny, mali by ste si dávať pozor na niektoré veci. Iba tak, vám poslúži dostatočne dlhú dobu.Hnedý pes leží na posteli s bielou prikrývkou.jpg
 
Pohodlný, no neodolný materiál
 
Tak na príklad, matrace s pamäťovou penou, sú považované za jedny z najzdravších pre našu chrbticu a i zvyšok pohybového aparátu. Sú taktiež, nepochybne, veľmi pohodlné. Prvenstvo sa im už však, bohužiaľ, nedá pripísať v prípade odolnosti voči spomínanému mechanickému poškodeniu. Platí to aj pre všetky ostatné penové matrace.
 
Čím si matrac poškodíte najviac – ako ho čo najlepšie ochrániť
 

  • Zvieracie pazúrysú pre matrace z peny absolútnou smrťou. Ak máte psa a chcete, aby vám matrac vydržal dlhšie ako rok, snažte sa ho nepúšťať do postele. Ešte horšie sú pazúry mačacie, tie vám matrac, a to doslova, rozoberú na márne kúsky. Do istej miery váš matrac ochráni hrubší poťah, no ani ten neodolá všetkému.
  • Vlhkosťje penové matrace taktiež veľmi nebezpečná. Ak radi pijete kávu v posteli, vždy s pod ňu dajte plastovú tácku alebo knihu. Ak si matrac už raz oblejete, škvrnu nevyčistíte, ani keby ste sa pokrájali. Navyše potrvá veľmi dlho, kým matrac vyschne, čo ho nadmieru opotrebúva.

Človek drží hrnček s kávou položený na posteli.jpg

  • Na penových matracoch (hlavne tých z pamäťovej peny), by ste mali výlučne spať, nie sedieť alebo kľačať. Ak napríklad sedíte v posteli a pracujete na notebooku, skúste si na túto  činnosť nájsť iné miesto. 
  • Poslednou vecou, ktorá penové matrace poškodzuje, je prach. Preto by ste ich mali prášiť vždy, keď to ide. Vyneste ich von a vytrepte veľkou silou. Dajte si ale pozor na to, aby ste nepoužili predmet, ktorým si matrac prederavíte alebo doničíte iným spôsobom.