Choroba tela i duše

Ak ste niekoho počuli povedať: „Chytá ma panika!“, asi to bolo v nejakej vyhrotenej a stresujúcej situácii. Pocit nepríjemného strachu nás často sprevádza počas situácií, ktorých sa bojíme, máme pred nimi rešpekt alebo sú nám nejakým spôsobom nepríjemné.
deprese úzkost
Ak má strach svoje opodstatnenie, je pre nás dôležitý, pretože nám ním náš inštinkt napovedá, že by sme sa mali chrániť. To je podstatou strachu. Ak ale pocit strachu a úzkosti prerastie do nadštandardných rozmerov a človek ho pociťuje aj v situácii, keď nie je opodstatnený, nastáva problém. Úzkostná porucha vzniká u ľudí, ktorí majú chemickú poruchu v mozgu a zníženú aktivitu určitých nervových buniek. Pocity úzkosti však môžu spôsobovať i určité ochorenia ako lieky či alkohol. Ľudia trpiaci úzkostnou poruchou pociťujú stavy úzkosti a strachu denne, často bez skutočnej príčiny.
 
Ako sa stavy úzkosti prejavujú?
Najčastejším prejavom úzkostnej poruchy sú stavy neodôvodneného nepokoja, napätia a vnútorného strachu často bez zjavnej príčiny. Ľudia, ktorí trpia pocitmi úzkosti často ani nevedia zdôvodniť, čo v nich tento strach vyvoláva. Často sa ale pocity úzkosti spájajú so strachom o budúcnosť, so starosťami o zdravie či so strachom zo smrti.
žlutí smajlící
Ďalším prejavom úzkosti je častá nespavosť, pocity neustálych obáv a neschopnosť koncentrácie a kontroly nad sebou samým. Ataky a záchvaty úzkosti sa často prevalia až do panickej poruchy, kedy tieto nepríjemné pocity pretrvávajú v dlhších intervaloch. Tieto sú  sprevádzané aj veľmi nepríjemnými fyzickými prejavmi ako sú búšenie srdca, návaly tepla, pocit dusenia a tlaku na hrudi, bolesti hlavy či svalové kŕče. Ľudia, ktorí tieto pocity zažili sa často obávajú ďalších záchvatov.
 
Čo s tým?
Ak si človek, ktorý trpí úzkostnými poruchami nevie pomôcť sám svojím postojom, mali by jeho kroky viesť k psychoterapeutovi, ktorý mu určí adekvátnu liečbu psychoterapiou alebo farmaceutickú liečbu. Jednoznačne by o tejto chorobe mali byť informovaní i rodinní príslušníci, ktorí by mali poznať jej príznaky a aj spôsob, ako človeku, ktorý touto nepríjemnou poruchou trpí pomôcť.

Post navigation