Ľudské vlastnosti a peniaze


Ako vplývajú peniaze na nás, na ľudí? Na našu povahu, pudy, inštinkty? Peniaze majú takú veľkú moc, kedy dokážu ovplyvniť tieto nezlomné ľudské vlastnosti. Máloktorá vec, situácia a dokonca máloktorý človek dokáže zmeniť našu povahu, postoj i spôsob uvažovania. Peniaze to dokážu, aj keď týmto článkom prejavujem česť tým, ktorých peniaze nezmenili.
Poďme sa pozrieť napríklad na také motívy. Prečo chceme peniaze, aký je náš motív?
sebevědomý muž
S viacej peniazmi môžeme uspokojiť i viac našich potrieb a snov. Potom poznáme ľudí, ktorým peniaze dodávajú pocit moci. Moci nad udržaním svojej lásky, svojho vplyvu, významu a moci nad svojim osudom, aby sa z nich nestali chudobní ľudia odkázaní na iných. Niekto chce mať pocit vlastníctva.Potrebuje peniaze, aby ich mohol získať ešte viac. Iní ich potrebujú ako sebaochranu pred konkurenciou.
Túžba po udržaní týchto, pre človeka dôležitých vecí, dodáva niekomu i patologické a chorobné zmýšľanie, ktoré sa prejaví ako negatívne.
Môžu byť chorí kleptomániou, kedy pokoj na duši dosiahnu iba vtedy, ak niekomu niečo ukradnú, aj pokiaľ ich k tomu ich finančná situácia nenúti. Niektoré partnerky začnú ruinovať svojich bohatých manželov ale aj naopak, i muži svoje bohaté partnerky. Depresívny postoj, kedy sa peniaze považujú za dennú potravu alebo kyslík. Muži si môžu zmýliť pojem peniaze a potencia. Ženy si začnú nahradzovať prázdnosť v duši pravidelnými, nutkavými nákupmi zbytočných a drahých vecí.
Aké nápady a plány nás ako ľudí napadnú, pokiaľ prídeme k vysokej sume peňazí ? Aký zvolíme postoj?
truhla na řetězu
Niekto nadobune pocit a povinnosť zmeniť svet okolo seba alebo aspoň ovplyvniť zmýšlanie spoločnosti. Iné typy ľudí zasa uprednostnia využiť všetky príležitosti, ktoré  život ponúka iba im. Teda spojené s ich zábavou a kúpou drahých vecí iba pre nich. Nietko by zmenil svoj život a to tak, že by začal úplne odznova, inou cestou a iným zmýšľaním, snažil by sa byť iným, kvalitnejším človekom. Niekto by hľadel na veci ako konformista, podporoval by systém. Iní by začali len hromadiť a zasa hromadiť, až by sa stali lakomými. Ostali by šetrnejšími a lakomejšími, než boli pred tým. A niektorí by sa snažili utiecť od tej zodpovednosti ale aj príjemnosti, ktoré im peniaze môžu doprajať. Toho pocitu by sa začali báť a okamžite by začali utrácať za čokoľvek.