Národný park Tusheti


Národný park Tusheti má bohatú biodiverzitu s estetickým terénom, staré obranné veže a ľudovú kultúru. Hornatý park Tusheti je historická provincia ukrytá hlboko v Kaukaze na severe Gruzínska.

park
 
Až do roku 1975 sa do týchto oblastí dalo veľmi ťažko dostať, takže jedinou možnosťou bol let vrtuľníkom. V roku 1975 bola vybudovaná cesta Tusheti cez Pshaveli-Omalo, ale otvorená je len od júla do septembra. Zvyšok času je región je odrezaný od zvyšku sveta kvôli snehu. Národný park Tusheti bol otvorený v roku 2003 a jeho domovom pre mnoho druhov zvierat a vzácnych rastlín. Mimochodom, tento región je kandidátom na zaradenie do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Kavkaz
 
Takmer všetky služby v parku sú bezplatné. K dispozícii sú informačné tabule, znaky a dláždené chodníky, ale turistika v týchto krajinách je iba pre fyzicky schopných ľudí, ktorí dokážu zvládnuť dlhé prechádzky na nerovnom teréne. V opačnom prípade sa môžete rozhodnúť pre jazdu na koni.
 
V parku existujú dediny Omalo, Dartlo, Gorgulta, Shenako, ktoré sú obývané horalmi. Mnohé z nich sú stáročné. Všeobecne platí, že miestni obyvatelia sú pohostinní. Studené zimné horské prostredie vyformovalo ich drsné postavy. Sú však milí a ochotní.
 
Malebná dedinka Omalo sa nachádza na severných svahoch pohoria Veľkého Kaukazu a v dôsledku chýbajúcich dobre udržiavaných ciest, je izolovaná od zvyšku krajiny počas väčšiny zimnej sezóny. Jedinou prístupovou cestou je cez priechod Abano vo výške 2850 metrov.

hory
 
Obec Dartlo je jedným z najvýznamnejších miest v  Tusheti, pretože má architektúru, obranné veže a krásnu krajinu. Gogrulta je jednou z najkrajších dedín v regióne Tusheti. Na rozdiel od Omalo a Shenako žije tu iba niekoľko rodín. Tu sa môžete dozvedieť o niektorých veľmi starých tradíciách a spôsobe života v horách. Obec Gogrulta sa nachádza na vrchole malého končiara, ktorý ponúka úžasný panoramatický výhľad. Návštevníci sa môžu ubytovať s miestnou rodinou v tradičnom dome. Turisti sa môžu zúčastňovať na každodennom živote ľudí Tushi, pomôcť im pri dojení kráv, výrobe masla alebo varení Khinkali.