Obklopte sa vecami, ktoré vás tešia


Ľudia doma často skladujú veci, ktoré spadajú do kategórie „raz sa to ešte určite zíde“, možno k nim patríte aj vy. Koľko z tých vecí sa ešte naozaj zíde? Zrejme ani jedna, preto, ak prehodnotíte všetko, čo je vo vašom živote a zbavíte sa zbytočností, môžu sa diať zázraky.

Podobnými myšlienkami sa zaoberá minimalizmus. Pod týmto pojmom sa človeku často vybavia holé biele steny  s jedným jednoduchým obrazom a pár kusov nábytku s kvetom uprostred. Niekedy dokonca mini chalúpka v lese, takmer bez vybavenia, vody a elektriny, kde majú ľudia pár kusov šatstva.
No realita je iná. Nejde o to, mať toho, čo najmenej, ale mať len to, čo potrebujeme a čo nás teší.

pokoj

V čistom priestore, kde máme len tie veci, ktoré máme naozaj radi, sa cítime veľmi príjemne, sme plný života, máme chuť niečo robiť alebo naopak relaxovať.
V priestore zahltenom vecami, väčšinou nepotrebnými a dlhé roky nepoužívanými sa cítime unavene, nechce sa nám do ničoho pustiť a nevieme si ani poriadne oddýchnuť.

Ak aj vás trápi napríklad únava, skúste sa zamyslieť nad tým, či nemáte doma zbytočné veci, ktoré vám len zavadzajú.
Reklamy, obchody a spoločnosť nás nútia, aby sme vlastnili, čo najviac vecí a kupovali si stále nové, aj keď tie staré ešte slúžia dobre. A preto máme vždy dosť zbytočností, z ktorých mnoho nikdy nepoužijeme.
Veci, ktoré vyradíte ako nepotrebné pre vás, sa môžu ešte zísť niekomu inému, preto ich darujte alebo, tie cennejšie, predajte.

Bazár alebo second-hand je skvelým riešením na kúpu vecí ktoré potrebujete. Nájdete tam často nové alebo len pár krát použité veci, ktoré iným netreba, ale pre vás to môže byť niečo, čo ešte veľmi dobre využijete.

Ľudia dnes neustále opakujú, že nemajú na nič čas. No ako sa hovorí, čas sú peniaze. V práci sa trávi čím ďalej, tým viac času, málokoho práca baví a často chodia domov unavení a nešťastní. Upratovanie je preto dôležité aj v tejto oblasti. Ak vás práca nenapĺňa, skúste sa pozrieť po nejakej, kde by ste váš talent a vaše schopnosti mohli využiť lepšie.

A k čomu je takáto zmena dobrá?
Pomôže vám uvedomiť si, čo je pre vás naozaj dôležité a akým smerom chcete ísť. Budete mať viac času na to, čo naozaj chcete. Viac slobody, lepšie zdravie, chuť do života, pomôžete prírode a lepšie sa postaráte o veci, na ktorých vám záleží. Takisto ušetríte nejaké peniaze, čo vám daruje kopu času, ktorý môžete stráviť s tými najbližšími.

obývák

Minimalizmus nie je len o veciach, je aj o zredukovaní činností, ktoré vás len oberajú o čas. Zároveň si upracete v sebe, svojich myšlienkach, aj pocitoch a takisto aj v ľuďoch, čo vás obklopujú, ale neprinášajú radosť. Odmenou vám bude jednoduchší a šťastný život.