Slovensko a peniaze

Dovolenka pri mori, veľmi tam chcem ísť a spraviť si pár krásnych fotiek na ktoré budem do konca svojho života spomínať.“Najväčšia prekážka pri dosiahnutí cieľa, ktorým je v tomto prípade dovolenka, sú peniaze. Niekto sporí celý rok, aby mohol ísť v lete na pár dní do Chorvátska, niekto nesporí nič, pred letom si požičia a cestuje pomaly na Mesiac. Dôvod je jednoduchý. Zážitok.
Silnejšia emócia vyhráva súťaž a rovnako je to aj v tomto prípade. Zážitok na týždeň je pre nás dôležitejší ako znížený príjem na niekoľko nasledujúcich rokov. Veľa ekonómov varuje:

koktejl

„Úžitok kúpenej veci za požičané peniaze by mal byť dlhší ako doba splácania daných peňazí.“
Napríklad ak si kúpite auto na lízing s dobou splácania 8 rokov, auto b vám malo vydržať dlhšie ako daných 8 rokov. Dovolenka ťažko túto rovnicu dodrží.
Požičanie si peňazí na dovolenku by nebol najväčší problém. Problém ktorý nás vyšvihol na prvé miesto v neslávnej tabuľke zadlženosti sú hypotekárne úvery. Každý kto môže, a že môže skoro každý, kto ma prácu, si „kúpi“ nový domov, ktorý potom spláca 30 rokov. Na tom by nebolo samozrejme nič zlé, ale mnoho ľudí svoju finančnú situáciu podceňuje.

kufr

Slovensko sa nachádza na vrchole ekonomického cyklu, takmer každý má prácu. Až teraz sa však ukáže, ako je život ľudí na Slovensku závislý od zahraničia. Slovensko je totiž taktiež jedna z najexportnejších krajín v Európe, to znamená, že mnoho vecí, ktoré sa u nás vyrobia, si musí kúpiť napríklad Nemec, Francúz, Rus, Poliak, či Čech, aby mal Slovák prácu. Akonáhle sa niečo „pokazí“ u nich, pokazí sa to automaticky aj u nás. Nevešajme však hlavu, táto globalizácia funguje aj v opačnom smere, ak sa ostatným darí, bude sa dariť aj nám.

páka

Avšak štát a štátny rozpočet nedosahuje také príjmy, aby v prípade problémov mohol zamestnať každého Slováka. Mnoho z nás v budúcnosti príde o prácu, taký je totiž život. Už teraz by sme si preto mali dávať pozor na to, či je vhodné sa zadlžiť na celý život. S tým sa spájajú aj pracovné istoty, ak má niekto istotu, že bude pracovať aj o 20 rokov, tak prosím. Ten, kto tú istotu nemá, prípadne mení prácu každých 5 rokov, by si mal dávať väčší pozor.