Športom ku zdraviu!

Táto veta je veľmi známa, ale len málokto si naozaj uvedomuje jej pravdivosť a ešte menej ľudí si ju naozaj berie k srdcu a snaží sa športovať. Keď sa spýtame odborníkov na tajomstvo zdravého života, ich odpoveď sa väčšinou zhoduje na tom, že veľká časť úspechu je v zdravom stravovaním a ďalšou dôležitou súčasťou je zdravý a aktívny pohyb.
protažení na podložce
Nie každý je samozrejme nastavený na výkonné športové aktivity, nie každému sa chce vstávať zavčasu ráno, aby si mohol pred odchodom do práce zabehať a už vôbec nie drieť v telocvični či posilňovni po dlhom dni plnom povinností. Predstava aktívneho pohybu ale môže byť aj o niečom inom. Často stačí len 30 minút rýchlej chôdze, ktorú môžete pokojne zvládnuť aj počas vybavovania rôznych pracovných povinností či rodinných nákupov.
protahování po běhu
Stačí, keď sa začneme viac hýbať, využívať vlastné nohy namiesto auta či mestskej hromadnej dopravy. Naše sedavé zamestnania a celkovo spôsob života nás totiž pripravujú o zdravie. Na čo všetko priaznivo šport a telesná aktivita pôsobia?
·         telesná aktivita zabraňuje vzniku jednej z najrozšírenejších civilizačných chorôb, ktorou je obezita
·         u ľudí s aktívnym spôsobom života sa významne znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb
·         riziko cukrovky sa môže znížiť pri aktívnom športovaní až o 50%
·         už miernou telesnou aktivitou môžete znížiť riziko vzniku rakoviny konečníka, pľúc či prsníka
·         pravidelné športovanie posilňuje imunitu
·         kostra, svaly, šľachya celkovo pohybové ústrojenstvo sa nám tiež poďakujú za náš aktívny život pevnosťou a hustotou kostnej hmoty, ktorá býva hlavne vo vyššom veku veľkým problémom
·         telesná aktivita v konečnom dôsledku blahodarne pôsobí aj na duševné zdravie a pohodu a znižuje riziko vzniku stareckej demencie či Alzheimerovej choroby
 
Nemusíme byť vrcholoví športovci, aby sme sa udržali v dobrej kondícii. Pre naše zdravie nám často stačí urobiť len to, že vystúpime zo svojej komfortnej zóny, rozhodneme sa, že prekonáme vlastnú lenivosť a urobíme prvý krok. Následne bude každé ďalšie cvičenie stále jednoduchšie a bude nám robiť radosť. Či už dáme prednosť rýchlej chôdzi, behu, cyklistike, cvičeniu v telocvični, kolektívnym športom alebo dokonca tancu je len na nás. Treba si len vybrať to, čo nám vyhovuje  a s chuťou sa do toho pustiť.