Svätyňa Las Lajas


Jednou z najvýznamnejších architektonických pamiatok na svete je rímskokatolícka bazilika, v blízkosti kolumbijského mesta Ipiales, neďaleko hranice s Ekvádorom. Fascinujúcim faktom na tejto stavbe je, že bola postavená vo vnútri kaňonu, ktorým preteká rieka Guitara. Katedrála Las Lajas, tiež známa ako „Svätyňa Las Lajas“, sa nachádza 100 metrov nad spodnou časťou kaňonu a je spojená  50 metrovým mostom s druhou stranou rokliny.

voda
 
Las Lajas prakticky visí nad priepasťou a to je jeden z dôvodov, prečo je považovaný za najkrajší kostol v Kolumbii. Trvalo 33 rokov (v rokoch 1916 až 1949) dokončiť súčasný kostol a financovali ho miestni veriaci. Ale ak ste v skutočnosti pred ňou, môžete vidieť, že všetky tie roky neboli márne, pretože výsledok naozaj pôsobí, že vás dovedie do iného sveta. Pozorný pohľad na katedrálu pripomína nejaký rozprávkový európsky hrad.
 
Možno sa čudujete, prečo si niekto myslel, že postaví katedrálu na tak nebezpečnom mieste. No, história hovorí, že všetko sa začalo od zázračnej udalosti, ktorá sa stala v roku 1754. Po tom, ako bola v silnej búrke zachytená Maria Muecesová a jej dcéra Rosa, ktorá bola nepočujúca. Príbeh hovorí, že zatiaľ čo obe ženy hľadali prístrešie, cítili, že ich mocná sila vedie k jaskyni, kde videli obraz Panny Márie na jednej zo stien. Dievčatko potom kričalo na svoju matku a ukázalo na obrázok. Predpokladá sa, že zjavenie Panny Márie vyliečilo Rosu.
 
Správy o zázraku sa rozšírili a ľudia sa pýtali, či je to skutočne pravda. Jeden starý slepý muž začal cestovať z dediny do dediny a žiadal ľudí, aby mu pomohli vybudovať kaplnku na mieste, kde sa objavila Panna Mária. Keď sa mu podarilo zhromaždiť dostatok peňazí, stal sa ďalší zázrak, keď starý muž znova získal zrak. Pútnici začali navštevovať kaplnku a videli obraz Panny Márie.

las lajas
 
Trvalo najmenej dve storočia pre miestne úrady a obyvateľov, aby začali stavať obrovskú katedrálu, ktorú dnes vidíme. Súčasná stavba bola postavená v štýle gotického obrodenia, čo vyvoláva dojem, že je oveľa staršia. Jedna vec je istá: je to naozaj úžasný pohľad!