Tipy, ako správne predať nehnuteľnosť

Existujú dva hlavné dôvody, prečo si ľudia nehnuteľnosť sami predávajú. „Tým prvým dôvodom je snaha ušetriť províziu vyplatenú realitnému maklérovi, a tým druhým, nemenej dôležitým, nedôvera v schopnosti či dôveryhodnosť realitného makléra. A pravdu povediac, z vlastných skúseností sa tomu ani veľmi nečudujeme,“ tvrdí Ľubomír Milek, generálny riaditeľ realitnej siete CENTURY 21.
Pomôcť vám ale môžu kroky, ktoré ušetria váš čas, energiu a možno aj zbytočné byrokratické komplikácie. Záleží iba na Vašom uvážení, či sa na trhu s nehnuteľnosťami orientujete alebo radšej oceníte či zohľadníte odporúčania a pomoci odborníkov vo svojej profesii.

3d model
 
1.    Rozhodnite sa, či potrebujete odbornú radu.
Okrem profesionálov v odbore predaja a prenájmu nehnuteľností využije odbornú radu každý. S cenou, za ktorú predať, s fotením, s prípravou nehnuteľnosti na fotenie a samotnému predaju, s právnymi aspektami predaja, s bezpečným prevodom financií od kupujúceho k predávajúcemu, ale v niektorých prípadoch tiež so stratégiou predaja či dokonca s rozhodnutím o vhodnosti či výhodnosti predaja.
 
2.    Ak odmietate radu odborníka, snažte sa čo najlepšie na všetky oblasti predaja pripraviť alebo prijmete fakt, že niekde v celom procese môžete urobiť chybu.
 
Predaj nehnuteľnosti nie je žiadna jadrová fyzika. V tomto slova zmysle to aj napriek nutnej byrokracii zvládne takmer každý.  Prečo však nepožiadať odbornú radu, akou je napríklad odhad trhovej ceny nehnuteľnosti, ak vám ju niekto zdarma ponúkne? Alebo o odporučenie, či a ako nehnuteľnosť pred samotným predajom upraviť? „Dobrý realitný maklér vám minimálne odhad trhovej ceny zdarma rád urobí. A áno, urobí to preto, že má šancu Vás svojou radou a pomocou zaujať. Avšak pozor, správne je, pokiaľ si nevynucuje Vašu priazeň, teda tzv. netlačí na pílu,“ hovorí Ľubomír Milek.

klíče
 
3.    Zverte predaj nehnuteľnosti odborníkovi, ak ho uznáte spôsobilým vám s predajom pomôcť.
 
Realitný maklér vám naozaj môže pomôcť. Tak ako stavbár s výberom stavebného materiálu, mäsiar s výberom mäsa, kaderník s výberom strihu či farby alebo naozaj dobrý poisťovák s výberom poistky
 
4.    Vyberte si iba jedného makléra!
 
Nikdy nezverujte svoju nehnuteľnosť niekoľkým rôznym maklérom. „Rôzne varianty vašej nehnuteľnosti v inzercii (rôzne fotky, rôzne popisy, dokonca i rôzna cena), potenciálnych kupujúcich mätú a pôsobia nedôveryhodne. Často natoľko, že kupujúceho odradí,“ upozorňuje Ľubomír Milek. Väčšina realitných maklérov má vo svojich zákazkách tak exkluzívne, ako aj neexkluzívne. A z logiky veci sa každý maklér o svoje exkluzívne zákazky stará výrazne starostlivejšie ako o tie neexkluzívne. U tých totiž hrozí, že práca do nich vložená sa minie účinkom, ak nehnuteľnosť predá iný maklér, ktorý sa o zákazku ani veľmi nestaral.
 
5.    Nekombinujte ani predaj prostredníctvom makléra s predajom vlastnými silami.
 
Je to v praxi totiž to isté, ako keby vašu nehnuteľnosť predávalo viac realitných maklérov.
 
domek

6.    A ako si vyberiete toho správneho realitného makléra?
 
Ak sa rozhodnete využiť služby realitného makléra, venujte potom pozornosť jeho výberu. Budete s ním predsa spolupracovať. Môžete sa riadiť referenciami. Skúsenosti a hodnotenie ostatných môžu byť veľmi nápomocné pri výbere. Spoliehajte predovšetkým na svoj úsudok. Rozhodujte sa na základe dôvery v človeka, ktorý činnosť realitného makléra vykonáva. Maklér by mal vo Vás vzbudiť dobrý dojem.
 
7.    Žiadajte, aby s vami bol realitní maklér v intenzívnom kontaktu a informoval vás o vývoji predaja.
 
Je to dôkaz záujmu o vás ako o klienta a o vaše potreby. „Dobre vybraný realitný maklér často predá vašu nehnuteľnosť výhodnejšie, než vy sami. Prevedie vás celým predajným procesom bezpečne. A vždy šetrí váš čas.“ konštatuje Ľubomír Milek, generálny riaditeľ realitnej siete CENTURY 21.

Summary