Zatočte s únavou

Únavu môžu spôsobovať mnohé príčiny, väčšinou však ide len o nedostatok spánku, vitamínov či železa. Ale pretrvávajúce ťažkosti môžu avizovať aj závažné ochorenia. 
 
běh

Čo to je? 

Akútna únava je ochranný mechanizmus, ktorý vás má chrániť pred prílišnou námahou. Počas spánku sa totiž telo regeneruje a dokáže nazbierať nové sily. Unavení môžete byť nielen vtedy, ak spíte málo, ale aj dostatočne, no nekvalitne. Keď telu odopierate spánok trvale, vedie to k chronickej únave. Tá sa prejaví okrem iného problémami s koncentráciou, vzrastajúcou citlivosťou na bolesť ako aj pálčivou bolesťou očí. Chronická únava však môže byť aj sprievodným znakom rôznych chorôb. Preto ju treba vnímať vždy v súvislosti s inými príznakmi.

sprcha

K chorobným príčinám únavy patrí najmä nedostatok železa, spánkové apnoe, infekčné choroby, poruchy funkcie štítnej žľazy, psychické príčiny a nedostatok vitamínov. Únava môže mať nielen fyzické, ale aj psychické príčiny. A to predovšetkým v prípade, keď s ňou ide v ruke pocit osamelosti a stiesnená nálada. Dôvodom únavy potom môže byť psychická porucha, často depresia. Osoby, ktoré trpia depresiou, večer ťažko zaspávajú. Zväčša neprespia súvislé celú noc, častejšie sa budia. Je typické, že napriek dostatočnému spánku sa necítia čerství a oddýchnutí, ale zase len unavení a vysilení. Keď ste stále vyčerpaní, obráťte sa priamo na psychológa, výmenný lístok k nemu nepotrebujete.
 
voda

Ako zatočiť s únavou?

1.      Pokúste sa zistiť, či môže byť dôvodom vašej vyčerpanosti nedostatok spánku alebo stres v práci. Otestujte sa, či únava zmizne po krátkom popoludňajšom spánku.
2.      Dávajte si pozor na to, aby ste dostatočne pili, aspoň 1,5 litra tekutín denne, a jedli pestrú stravu bohatú na vitamíny.
3.      Skúste zahnať únavu rannou studenou sprchou.
4.      Buďte fyzicky aktívni. Pohyb rozbehne krvný obeh a môže zlikvidovať únavu.
5.      Snažte sa chodiť spať a vstávať v tú istú hodinu aj cez víkendy.
Ak by sa vaše ťažkosti napriek snahe nezlepšili či nebodaj sa zhoršili, vyhľadajte lekára.  

Summary