Koľko peňazí si zobrať na dovolenku?

V našej krajine máme veľkú výhodu, že na Slovensku máme Euro. Mne sa osobne zdá, že pre nás obyčajných ľudí je to asi jediná výhoda, pretože ak pôjdete na dovolenku do krajín s rovnakou menou, nemusíte mať starosti s rozmieňaním peňazí a kurzami. Krajiny ktoré majú Euro sú napríklad Rakúsko, Nemecko, či Taliansko. Ako vravím mať Eurá vo vrecku a nebáť sa, či si budem mať za čo kúpiť kávu v automate, alebo lístok na vlak je super.

mince

Minulý mesiac sme sa vybrali s rodinou na výlet do Brna, samozrejme ma zaujímala otázka, koľko si zmeniť peňazí a kde je to najvýhodnejšie. Mohla som ísť do banky alebo do súkromnej zmenárne. Rozhodla som sa pre zmenáreň a dokonca som mala celkom dobrý kurz oproti NBS. Lenže nakoniec som tam nepochodila, lebo nemali české peniaze. Do banky som už nestihla ísť a na druhý deň sme cestovali. Nakoniec som si zmenila peniaze na stanici v Brne, tam bolo zmenárni neúrekom a nebol s tým problém, akurát nám kamoška musela kúpiť lístky na autobus. A keď už by sme nemali hotovosť, skoro všade sa dalo platiť kartou ako na Slovensku.

Pred troma rokmi sme boli na dovolenke v Bulharsku, tam sme mali úplne iný problém. Išli sme na dovolenku k moru skoro na dva týždne a vedeli sme, že najlepšie bude ak si necháme hotovosť na karte a vezmeme si do peňaženky len minimum. Nemuseli sme riešiť situáciu, čo by sme robili keby nám ukradli peniaze a nemuseli sme ich skrývať po hotelovej izbe. Lenže my dvaja sme mali smolu celú dovolenku a keď prišiel čas platiť kartou, zistili sme, že naša karta nefunguje v tejto krajine a ani sa nedá vybrať hotovosť z bankomatu. Dva dni sme riešili presun peňazí od sestry na kartu ženy zo susednej izby.

peněženka

Bolo to riadne stresujúce a odvtedy viem, že najlepšie je mať hotovosť pri sebe a nespoliehať sa na nič a nikoho. Nechajte si peniaze vždy pri sebe, niečo si schovajte v izbe – keby niečo, lebo mi sme vtedy v Bulharsku mali šťastie, že sme mali zájazd all inclusive.
Mať peniaze na dovolenke je super, tam ako si míňame vždy viac ako inokedy, chceme si dopriať aj atrakcie, aj suveníry, aj dobrú večeru. No vždy myslime na to, že treba utrácať hlavou a dávať si na doklady, aj peniaze vždy pozor.