Meditácia ako symbol nádherného života

Meditácia nie je len o správnom dýchaní a nastavení. Je to zložitejší proces, ktorý vám postupne objasníme na stránke meditácia a joga, pretože neraz vznikajú aj mylné domnienky o tejto téme, ktorá je vám možno známa, no neprenikli ste do jej podstaty. Nestačí len správne dýchať, meditácia musí byť účinná a nielen fyzická, ale najmä duchovného rázu. Zasahuje celú bytosť človeka a pri správnom cvičení dokáže veľa zmeniť k lepšiemu. Meditácia je v súčasnosti často používaná aj lekármi, ktorí ju odporúčajú na úpravu psychického zdravia. Ako si meditáciu predstavujeme?

meditácia

Navonok meditácia vyzerá tak, že sa jej človek venuje so zatvorenými očami v sede, vo vnútri by mal byť pokoj, respektíve úsilie o jeho dosiahnutie. Je veľmi náročné umlčať vlastné myšlienky, ktoré sa hrnú prakticky neustále, hoci sa o to človek snaží. Prvým pravidlom je proces oslobodenia sa od myšlienky – odporúča sa metóda zamerania sa na jeden objekt, napríklad na horiacu sviečku v miestnosti. Po stave sústredenia sa však často život vráti do jeho bežných koľají – problémy, preťaženosť myšlienkami, problém s koncentráciou, enormné tempo, nedostatok času na seba samého, svoje vnútro a jeho duchovné potreby. Ide o dočasný efekt, rovnako ako zameranie sa na obrázky, prírodu a jej zvuky.

meditácia

Hoci nás na chvíľu príroda dokáže zaujať, dokonca aj liečiť, po návrate sme opäť svetským človekom, ktorý si do prírody chodí na chvíľku oddýchnuť od starostí. Naše srdce a duša by mali chcieť spoznať Najvyššiu osobnosť, u ktorej nie je stav meditácie pominuteľný, ale skutočný. Meditácia v skutočnom význame slova je o plnosti života, vtedy, keď chceme byť súčasťou Stvoriteľa a jeho sveta. Existenčné problémy, dokonca aj strach zo smrti, prestanú byť prekážkou v tom, aby sme žili v prítomnosti. Ale o tom viac na našej stránke, kde vás už radi privítame so sériou článkov o meditačných technikách a jej význame.