MÚKA: ZÁKLAD PEČENIA


V tomto článku sa ale nebudem venovať vymenovávaniu benefitov alebo postupu pečenia. Zameriam sa na úplne základnú surovinu,ktorú pri pečení potrebujeme a tou je MÚKA.
Poviete si: čo už môže byť také podstatné alebo dôležité práve na múke. Odpoveďou je: všetko.
Od múky závisí aký bude chlebík. Čo všetko do tela dostaneme.

bageta
 
Je všeobecne známe,že múka „kedysi“ a múka „dnes“ už nie je tým čím bývala. Dlhé tisícročia sa mlelo obilie vkamenných mlynoch a vďaka tejto technológii a viacnásobnému procesu preosievania zostávali zachované živiny,vláknina a najmä olej z obilného klíčku.
 
Dnes sa melie v mlynoch: oceľových. Všetko sa podriaďuje rýchlosti a zisku. Naprv sa zo zrnka odstráni obilný klíčok/šupka,potom sa obilie pod vysokým tlakom a pri vysokých otáčkach zomelie iba raz a úplne na prach. „Odpad“ (šupky/klíčky) sa odvezú na ďalšie spracovanie. Väčšinou sa používajú sa ako krmivo v mäsopriemysle.

mouka
 
Samozrejme,že s takouto „mŕtvou múkou“ majú problémy aj pekári. Nášmu chlebíku už desaťročia chýbajú tie najdôležitejšie zložky – enzýmy,vitamíny,stopové prvky. Pekárov zachraňujú rôzne pomocné prostriedky na pečenie. Musia piecť na istotu,bez žiadnych pokusov alebo omylov. To,že tieto látky nedokážu múku premeniť na zdravý,dobre stráviteľný chlieb asi ani netreba zdôrazňovať. U spotrebiteľov vznikajú rôzne problémy: poruchy látkovej výmeny,zažívania, intolerancie,alergie. Príroda sa nedá len tak s niečím nahradiť.

pšenice
 
Preto ak môžete nielen,že si pečte vlastný chlieb ale si aj vyberajte ako a z čoho ho budete piecť. Ak máte možnosť,kúpte si mlynček na obilie. Nájdite zdroj pšenice,ktorá bola hnojená,striekaná v žiadnom alebo minimálnom množstve. Zadovážte si kvások a skúste kváskové pečenie. Na internete už niekoľko rokov funguje kvásková mapa aj komunita kváskových nadšencov kde sa dajú nájsť rady a skúsenosti. Zdravie sa vám „poďakuje“. Takže pečeniu zdar priatelia!