Naskočte na novú vlnu životného štýlu a okoreňte si život


Korením nazývame bežné aromatické prísady zlepšujúce chuť a vôňu potravín. Výživné látky neobsahujú takmer vôbec alebo len v nepatrnom množstve ale tie nie sú podstatné. V korení sa nachádzajú hlavne éterické silice, ktoré robia jedlo chutným. Ďalej obsahujú mikroelementy a substancie s vlastnosťami povzbudzujúcimi centrálnu nervovú sústavu.
A tie sú rozhodne pre naše zdravie prospešnejšie než lieky dostupné v lekárňach.
 
Konkrétne v našom podnebí sa používa cez 50 druhov rôznych korenín a prísad.
Tu je výber aspoň tých najzákladnejších.

koření
 
Anýz
Pôsobí spazmolyticky, mliekotvorne, podporuje odkašliavanie a trávenie. Je to vynikajúce korenie do ciest, cukrárskych výrobkov, aperitívov a bonbónov.
 
Borievka
V čerstvom stave sa je ako dezert, pridáva sa ako náplň do pirôžkov.Ako prísada sa používajú menej často aj keď je veľmi silne pôsobiacim liekom hlavne proti hnačkám a črevným parazitom.
 
Citrón
Citrónová kôra (žltá alebo biela) patrí do početnej skupiny prostriedkov znižujúcim krvný tlak aj liečebným spôsobom nielen symptomatickým. Do tejto skupiny patria aj cesnak, cibuľa, rakytník, zimolez a vňať imela. Citrónovú kôru je možné užívať bez obmedzenia, nemá žiadne vedľajšie účinky.

fenykl
 
Estragón
Estragón je zatiaľ nedocenená bylinka v našej kuchyni čo je škoda. Pretože je prostriedkom posilňujúcim žalúdok a užíva sa v nálevoch pri žalúdočnej neuróze. Priaznivo pôsobí aj pri kataroch tráviacich ciest. Suchá zomletá vňať je vhodná do polievok a omáčok a z chuťových dôvodov sa dá použiť aj tam kde je potrebná neslaná diéta.
 
Horčičné semienko
Semienko sa používa na podporu trávenia, pridáva sa k sleďom, do nakladaných uhoriek, melie sa a používa ako horčica. Z horčice, hustého paradajkového pretlaku a olív môžeme pripraviť vynikajúcu omáčku k mäsu podávanému na studeno. Lyžička semiačok po tučnom jedle vďaka svojmu žlčopudnému účinku zabraňuje poruchám trávenia.

bylinky
 
Majoránka
Podporuje trávenie, uľahčuje odkašliavanie, má spazmolytické a protizápalové účinky, likviduje nadúvanie a ľahko zahrieva. Nálev z polievkovej lyžice majoránky na pohár vriacej vody môžeme piť pri začiatkoch nachladnutia.
 
Petržlen
Koreň má močopudné a potopudné účinky a podporuje trávenie. Podobne pôsobí vňať, z ktorej sa dá pripraviť čaj pri urologických problémoch. Jemne nakrájaná vňať je vhodným neutralizátorom cesnakového a cibuľového zápachu.
 
Rozmarín
Účinkuje močopudne, žlčopudne, podporuje trávenie, povzbudzuje činnosť srdca a nervov a ako korenie sa hodí k tučným rybám a mäsu.