Slovensko a peniaze

.

Dovolenka pri mori, veľmi tam chcem ísť a spraviť si pár krásnych fotiek na ktoré budem do konca svojho života spomínať.“Najväčšia prekážka pri dosiahnutí cieľa, ktorým je v tomto prípade dovolenka, sú peniaze. Niekto sporí celý rok, aby mohol ísť v lete na pár dní do Chorvátska, niekto nesporí nič, pred letom si požičia a cestuje pomaly na Mesiac. Dôvod je jednoduchý. Zážitok.

Silnejšia emócia vyhráva súťaž a rovnako je to aj v tomto prípade. Zážitok na týždeň je pre nás dôležitejší ako znížený príjem na niekoľko nasledujúcich rokov. Veľa ekonómov varuje:

koktejl


 „Úžitok kúpenej veci za požičané peniaze by mal byť dlhší ako doba splácania daných peňazí.“

Napríklad ak si kúpite auto na lízing s dobou splácania 8 rokov, auto b vám malo vydržať dlhšie ako daných 8 rokov. Dovolenka ťažko túto rovnicu dodrží.

Požičanie si peňazí na dovolenku by nebol najväčší problém. Problém ktorý nás vyšvihol na prvé miesto v neslávnej tabuľke zadlženosti sú hypotekárne úvery. Každý kto môže, a že môže skoro každý, kto ma prácu, si „kúpi“ nový domov, ktorý potom spláca 30 rokov. Na tom by nebolo samozrejme nič zlé, ale mnoho ľudí svoju finančnú situáciu podceňuje.

kufr

.


Slovensko sa nachádza na vrchole ekonomického cyklu, takmer každý má prácu. Až teraz sa však ukáže, ako je život ľudí na Slovensku závislý od zahraničia. Slovensko je totiž taktiež jedna z najexportnejších krajín v Európe, to znamená, že mnoho vecí, ktoré sa u nás vyrobia, si musí kúpiť napríklad Nemec, Francúz, Rus, Poliak, či Čech, aby mal Slovák prácu. Akonáhle sa niečo „pokazí“ u nich, pokazí sa to automaticky aj u nás. Nevešajme však hlavu, táto globalizácia funguje aj v opačnom smere, ak sa ostatným darí, bude sa dariť aj nám.

páka


Avšak štát a štátny rozpočet https://www.celebration.sk/slovensko-a-peniaze  nedosahuje také príjmy, aby v prípade problémov mohol zamestnať každého Slováka. Mnoho z nás v budúcnosti príde o prácu, taký je totiž život. Už teraz by sme si preto mali dávať pozor na to, či je vhodné sa zadlžiť na celý život. S tým sa spájajú aj pracovné istoty, ak má niekto istotu, že bude pracovať aj o 20 rokov, tak prosím. Ten, kto tú istotu nemá, prípadne mení prácu každých 5 rokov, by si mal dávať väčší pozor.

Ohodnoťte příspěvek
.