12 ZAUJÍMAVOSTÍ ZO SVETA PEŇAZÍ


1)  Najstaršie „peniaze“, ktoré kedy boli na svete nájdené sú malé kúsky obsidiánu. Používali sa v Turecku pred viac ako 12000 rokov pred n.l.

peníze
 
2)  Ak by nejaká osoba vlastnila 10 miliárd dolárov a ak by počas dňa každú sekundu minula 1 dolár potrebovala by 317 rokov aby minula všetky peniaze.
 
3)  Prvé papierové bankovky vynašli v 9. storočí Číňania. Nazývali ich „lietajúce peniaze“ pretože vietor ich mohol ľahko odfúknuť. Používali ich však len krátko. Po nich začali tlačiť bankovky Francúzi ale až omnoho neskôr, v 18. storočí.
 
4)  Vo svete sa v súčasnosti používa až 170 rôznych mien.

dolary
 
5)  Španielske peso znamená v angličtine „váha“ (hmotnosť)
 
6)  Ak manželka alebo partnerka zarába viac než manžel alebo priateľ, je pravdepodobné, že muž v takomto vzťahu bude trpieť erektilnou dysfunkciou alebo stavmi úzkosti. Je tiež pravdepodobné, že bude svoju partnerku podvádzať v snahe získať späť svoju mužnosť. Tieto informácie vyplývajú zo správy, že až 40% žien zarába viac než ich mužské proťajšky.
 
7)  Väčšina dnešných peňazí nie je krytá zlatom alebo drahými kovmi.
 
8)  Americký dolár je vlastne z tkaniny a nie z papiera. Skladá sa 25% plátna a 75% bavlny a v bankovke sú rovnomerne zalisované modré a červené syntetické vlákna rôznej dĺžky. Ak by boli z papiera veľmi ľahko by sa rozpadli. Bankovky sa testujú proti opotrebeniu a bolo by treba 4000 dvojitých preložení než by sa roztrhli.
 
9)  Spojené štáty americké prijali dolár ako svoju oficiálnu menu v roku 1785.
 
10)  Rôzne vedecké štúdie dokazujú, že milionári si doprajú viac radovánok s viacerými partnerkami než priemerne zarábajúci muži. A tiež sú známe štúdie, ktoré potvrdzujú, že ženy viac uspokojuje vzťah s mužom, ktorý má viac peňazí.
 
11)  Pán Walter Cavanagh je známy ako pán „Plastic Fantastic“. Vlastní totiž najväčšiu zbierku kreditných kariet na svete. Vo svojej mega peňaženke uschováva až 13000 kariet.

zlazo
 
12)  Slovo „numizmatika“, čo je vlastne termín pre zbieranie mincí, medailí a bankoviek znamená v gréčtine „mince v obehu“.