LED trubice

LED svietidiel je na trhu v ponuke niekoľko druhov, či už ide o LED žiarovky, LED reflektory, LED pásy alebo LED trubice. Všetky druhy LED osvetlenia sa vyznačujú tým že sú menej zaťažujúce voči životnému prostrediu, majú dlhú životnosť, neobsahujú škodlivé látky a sú úspornejšie, čo sa nákladov za elektrickú energiu týka a oproti klasickým svetlám aj bezpečnejšie.

led trubice

Obľúbenými sú najmä LED trubice, ktoré sa často využívajú v domácnostiach alebo kanceláriách alebo ako dekorácia. V porovnaní s klasickými lineárnymi žiarovkami sú LED trubice viac žiarivejšie, zapínajú sa ihneď, dlhšie vydržia, neblikajú a ani nevydávajú žiadne nepríjemné zvuky. Lineárne svetlá obsahujú škodlivé látky ako fosfor alebo ortuť, takže sú pomerne nebezpečné pre zdravie človeka a rovnako aj zaťažujú planétu. Pri svojom fungovaní im trvá chvíľu kým sa rozsvietia, často blikajú a vydávajú typický bzučivý zvuk. Výhodou inštalácie LED trubíc je okrem spomínaných pozitív i to, že na ich inštaláciu nie je potrebný vstavaný predhradník a štartér ako je to pri klasických neónových svetlách.

led trubky

LED trubice sa okrem toho nedajú ani tak ľahko rozbiť, a ak sa náhodou aj rozbijú alebo poškodia, nehrozí uniknutie žiadnej škodlivej látky. Najčastejšie sú v ponuke v bielej farbe, podobne ako iné LED svetlá, a to bielej teplej, neutrálnej alebo studenej. Dajú sa však kúpiť aj rozličné farebné druhy trubíc. Pri LED trubkách sa dá vyberať okrem farebného prevedenia aj z plastového skleneného obalu, a to mliečneho alebo číreho. Pri LED trubkách je potrebné kontrolovať, aby ich obal neblokoval teplo, teda dávať pozor na to, aby sa neprehrievali. Príliš veľké teploty ich dokážu poškodiť alebo ovplyvniť ich svietivosť a životnosť. Avšak výhodou je napríklad to, že LED trubice zvládnu mínusové teploty a chlad, takže sa často používajú v chladničkách, či veľkokapacitných mrazničkách.