Spoznajte doktora Yzopa

Počuli ste už o rastlinke s názvom Yop lekársky? Môžete ju pestovať v záhrade, no pri prechádzke prírodou na ňu natrafíte pomerne často. Jej domovinou je Stredomorie, odkiaľ sa už dávno dostala aj k nám. Dnes ju v podstate považujeme za zdomácnený druh, pretože v našich klimatických podmienkach, nemá žiaden problém.

yzop
 
Liečivé účinky
 
Yzop oceníte najmä vtedy, ak máte problémy s trávením. dokáže pomáhať pri zmierovaní plynatosti, lieči črevný katar a podporuje činnosť žalúdku. Pomôže aj pri rôznych ochoreniach dýchacích ciest, konkrétne pri astme. Dokáže totiž zmierniť jej prejavy. Na tento účel sa bylinka inhaluje. Ak si z neho pripravíte odvar, môžete si ním vyplachovať hrdlo, respektíve kloktať. Je výborným pomocníkom pri zápale a bolesti. jeho účinky sú celkovo protizápalové. Takže ak máte problémy so zapálenými ďasnami, ústa si pravidelne vyplachujte odvarom z tejto byliny. Môžete si z nej pripraviť aj masť. Tá účinkuje ako prírodné antiparaztikum, ktoré môžete použiť pri výskyte vší, alebo svrbení pokožky na hlave. Podobne dobre účinkuje aj na zvieraciu srsť.
 
Ako si pripraviť masť
 
Masť nie je ani tak masť, ale skôr olej. o hrnca nalejte asi dva decilitre olivového oleja. Ak ho nemáte po ruke, môžete použiť akýkoľvek iný rastlinný olej. Asi dve hrste sušených kvetov v oleji vyvarte po dobu desiatich minút. Keď tento odvar vychladne, môžete ho používať. 
 
koření

Čaj pri problémoch s astmou
 
Tento čaj je prednostne určený pre ľudí trpiacich astmou. Pomôže vám však aj vtedy, keď trpíte zápalom priedušiek, alebo inými dýchacími ochoreniami.
 
Budete potrebovať tieto sušené rastliny

  • 25 gramovyzop lekársky
  • 30 gramovkvet podbeľa liečivého
  • 50 gramovkvet slezu
  • 30 gramovvňať zádušníka brečtanovitého

Všetky bylinky zmiešajte. Čaj si pripravíte tak, že dve lyžičky tejto zmesi zalejete dvoma decilitrami horúcej vody.