Výber a výroba šunky


Tento produkt je štandardnou súčasťou mnohých chladničiek a množstvo ľudí si život bez tejto potraviny neviem predstaviť. Na trhu sú aj veľmi uspokojivé vegánske a vegetariánske verzie, ktoré svojou chuťou a vzhľadom umožňujú ľudom užiť si šunku bez výčitiek svedomia. Avšak, nanešťastie, je veľmi ľahké natrafiť aj na nekvalitné, až nezdravé verzie.

chléb
 
Výber:
 
Pre úspešný výber vhodnej šunky je samozrejme najdôležitejší obsah mäsa. Čím vyšší, tým lepšie. Ostatné suroviny by mali pôsobiť prirodzene a šunka by v sebe mala mať čo najmenšie množstvo umelých konzervantov. Pozor si treba dať aj na koreniny, menej je niekedy viac a výrobok s viac ako tromi druhmi dochucovadla môže utrpieť na konečnej chuti.
Určite rozhoduje aj dátum spotreby. Šunku na pokraji pokazenia sa nie je múdre kupovať, skryté baktérie môžu vážne ohroziť váš život.

sendvič
 
Výroba:
 
Výroba šunkyje na internete popísaná mnohými spôsobmi a je veľa možností inšpirovať sa. Budete potrebovať šunkovať, teplomer a kvalitné mäso. Ideálne sú mäsové kocky, ktoré spracujete rukami, zmiešate s vybraným korením a necháte v chlade dva až tri dni odpočívať, aby zmäklo. Niektorí odborníci odporúčajú okrem soli prisypať aj trochu práškového cukru.
 
Následne sa odležaná zmes natlačí do šunkovaru, povrch sa poriadne uťapká a uzavrie. Naplnený šunkovať sa nechá v bublajúcej vode variť niekoľko hodín, v závislosti od výberu a druhu mäsa. Kuracine stačia približne dve až tri hodiny, iným, tuhším, mäsám je dobré dopriať aj viac.

parmská šunka
 
Po vychladnutí hotovú šunku vyklopte a bez obáv konzumujte. Trvanlivosť domáceho výrobku býva spravidla o niečo nižia ako kupovaného, preto je dobré šunku rozkrájať na viac častí a dať zamraziť. Domáca šunka je veľakrát oveľa chutnejšia a voňavejšia ako kupovaná, zvlášť ak rodina roky pripravuje svoj vlastný recept, ktorý je vytvorený presne na mieru chutiam a náladám stravníkov.