Zbavte sa alergénov v domácnosti

V súčasnosti trpí alergiami čím ďalej, tým viac ľudí. Jedným z dôvodov je i to, že je náš organizmus vystavovaný nadmernému množstvu látok, ktoré toto ochorenie spôsobujú. Je preto dobré, ak aspoň vo svojej domácnosti znížite množstvo alergénov na minimum.

pyl
 
Čistiace prostriedky
Všetko čo obsahuje chemicky vyrobené vône, teda je parfumované, obsahuje alergény. Dbajte na to, aby boli všetky čistiace prostriedky vždy uzavreté. Hovoríme aj o práškoch na pranie. Po otvorení vrecúška, ich radšej presypte do uzatvárateľnej nádoby. Veľkým „zlom“ sú hlavne aviváže, ktoré sú parfumované dvakrát tak, ako ostatné prípravky.
 
Okná
Čerstvý vzduch musíme do našej domácnosti vpúšťať pravidelne. Spolu s ním však do nej vlietava i prach, peľ a iné spúšťače alergií. Nevetrať nie je samozrejme riešením. V tejto oblasti vám však pomôžu i klasické sieťky na okná. Istá časť nežiaducich častíc, nimi síce prejde, ale ich hlavná časť sa zachytí na vonkajšej strane. Dobrým riešením je i takzvané antialergické rúno. V podstate ide o hustejšiu sieťku, ktorá vzduch filtruje o čosi lepšie. Na okná sa väčšinou inštaluje pomocou suchého zipsu, takže ho môžete kedykoľvek odstrániť. dostanete ho pomerne bežne a za prijateľnú cenu.

aviváž
 
Klimatizácia
Klimatizácia je veľmi polemickou záležitosťou. Alergici vedia, že ak ju zapneme v aute, po pár minútach v ňom nevedia vydržať. Funguje totiž na princípe nasávania vonkajšieho vzduchu. Po tom ako ho ochladí, ho vpustí do interiéru. Ak teda klimatizáciu vo svojom byte používajte, dajte si dobrý pozor na to, aby ste mali kvalitný, funkčný a dostatočne čistý filter.
 
Podlahy
Ak alergiou trpíte, alebo ste na jej vznik náchylní, zabudnite na koberce. Sú to totiž obrovské lapače prachu. Pri každom kroku sa prach z nich uvoľňuje do vzduchu, ktorý dýchame. Lepšou voľbou sú preto podlahy, ktoré je však potrebné aspoň raz za dva dni pozmývať vlhkou handrou, či mopom.