Zbavte sa kŕčových žíl!

Kŕčové žily postihujú rôzne vekové kategórie, rovnako ženy ako aj mužov. Najmä ak sa objavia u žien ide nie len o zdravotný, ale aj o estetický problém. Každá žena túži po krásnych nohách, ktoré sa nehanbi ukázať v sukni, alebo krátkych nohaviciach. Kŕčové žily trápia len ľudí. Zapríčiňuje ich najmä zmena životného štýlu – dlhodobé státie a sedenie na stoličke. Žiaľ, častejšie postihujú ženy ako mužov.

3 druhy kŕčových žíl
–          tenká žila s hrúbkou 1 mm, ktoré sa tvoria v zhlukoch. Sú známe ako metličky s červenou až fialovou farbou.
–          žily, ktorých hrúbka je od 1 – 3 mm  a ich sfarbenie je fialová až modra farba.
–          povrchové cievy, ktorých hrúbka je nad 3 mm.
Môžu sa vyskytovať dokonca vo vzájomnej a ľubovoľnej kombinácii.

Ako sa liečiť, ak ich máme?
Nevyhnutná je zmena životosprávy. Najmä gymnastických návykov v podobe vykladania nôh, zníženie hmotnosti a zvýšenie fyzickej aktivity. Vhodné je nosenie pančúch, ktoré zamedzuje zhoršeniu stavu kŕčových žíl. Existujú dokonca aj farmaceutika, ktoré podporujú liečbu kŕčových žíl. No ak uvedené krok nie sú účinné je nutné podstúpiť chirurgický zákrok.

Prevencia!
Vhodným stravovaním môžeme tie prispieť k tomu, aby sa nám kŕčové žily netvorili. Strava by mala obsahovať najmä vlákninu a vitamíny ideálne v podobe pohánky, bobuľového a citrusového ovocia, jabĺk, strukovín a celozrnnej ryže. Alkohol, vyprážané jedlá, presolené jedlá a cigarety by sme mali úplne vylúčiť.

Výživové doplnky
–          vitamín C podporuje steny ciev,
–          zinok napomáha k hojeniu,
–          vitamín E nás zbavuje pocitu ťažkých nôh a podporuje krvný obeh,
–          koenzým Q10 posilňuje imunitu a okysličenie tkanív,
–          lecitín – uľahčuje procesy v krvnom obehu.
Odporúča sa vypiť denne aspoň 0,5 litra mrkvovej šťavy. Z čajov je vhodným liekom pagaštan konský. Pri kúpaní je vhodné striedať prúd teplej a studenej vody aspoň po dobu 3 minúty. Opakujeme to 5x.

Summary